Adres a siedziba spółki, czy jest różnica w teorii lub praktyce?

Oczywiście, że istnieje różnica pomiędzy adresem a siedzibą. Inaczej byśmy o tym w ogóle nie pisali. Potocznie adres i siedzibą to synonimy, jednak w języku prawnym to dwa różne pojęcia. Zmiana adresu i siedziby czasem wymaga podjęcia różnych czynności.


Czy istnieje jakaś różnica?

Otóż, zgodnie z art. 41 k.c., jeżeli ustawa lub oparty na niej statut lub umowa spółki nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. Natomiast adresem ą jest oznaczenie konkretnego miejsca w miejscowości będącej siedzibą.

Pod adres podmiotu należy kierować do niego korespondencję, o ile podmiot ten nie ma innego adresu korespondencyjnego. Jednak obecnie najważniejszy jest adres poczty elektronicznej, który niezależnie od siedziby podmiotu lub jej zmiany jest stały.

Przykład:

ADVISER Armknecht i Partnerzy ma siedzibę w mieście Gdyni, a adres to: ul. Gen. J. Bema 15, lok. 3, 81-386 Gdynia.

Dlatego zazwyczaj posługujemy się adresatką: ADVISER Armknecht i Partnerzy, Radcowie Prawni sp.k. z siedzibą w Gdyni, pod adresem: 81-386 Gdynia, ul. Gen. J. Bema nr 15, lok. 3.

W naszym przypadku adres siedziby jest tożsamy z adresem korespondencyjnym, a adres poczty elektronicznej jest niezmienny: kancelaria@adviser.gdynia.pl lub office@adviser.law

Jaka jest różnica w praktyce?

Jeżeli będziemy zmieniać adres naszej kancelarii w obrębie miasta Gdyni (siedziba Gdynia), to do zmiany wpisu w Rejestrze Przedsiębiorców KRS jako podstawa będzie wymagana jedynie uchwała wspólników o zmianie adresu. Natomiast, jeżeli byśmy chcieli zmienić siedzibę kancelarii, to poza wyżej wskazaną uchwałą, konieczna będzie uprzednia zmiana umowy spółki, która w przypadku spółki komandytowej wymaga formy aktu notarialnego.

Podobna sytuacja będzie mieć miejsce w przypadku spółki z o.o. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), z tą jednak różnicą, że uchwałę o zmianie adresu podejmie zarząd spółki, a nie wspólnicy, którzy jako zgromadzenie wspólników podejmą decyzję w formie uchwały o zmianie umowy spółki w przedmiocie wskazania jej siedziby, tj. miejscowości.

Stan prawny na dzień: 30.04.2021 r.

radca prawny gdynia, prawo spółek gdynia, kancelaria gdynia, prawnik gdynia, prawo korporacyjne gdynia, adviser, kancelaria prawna, zmiany KRS, prawo spółek handlowych, prawo handlowe, kancelaria adviser, prawnik gdynia, radca prawny, compliance.

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s